Jdi na obsah Jdi na menu
 


Osvobození

 

5. květen 1945

Ráno vedle zábradlí naproti klášteru leželi čtyři velké natřené stožáry, ty byly připravené k uvítání osvobozenecké armády. Během dne byly tyto stožáry vztyčeny uprostřed náměstí, jak pro Československou vlajku tak i vlajek našich spojenců – Spojených států americký, Velké Británie a Sovětského svazu. Celé Domažlice jsou již vyzdobené nejen našimi vlajkami, ale i spojeneckými.

Němci po skupinkách opouštěli Domažlice. Na sever od města byly hlášeny přestřelky mezi Němci a Američany.

Americké oddíly postupovali přes Klíčov, Mrákov a Tlumačov přes Stráž na Domažlice. Další oddíly šly přes Českou Kubici a Havlovice do Domažlic.

Přibližně kolem 12:30 přicházeli první američtí vojáci Jiráskovou ulicí, kolem Muzea  na náměstí za bouřlivého jásotu a vítání obyvatelstva. V čele amerického vojska nesou dva muži v rukách každý za cípy naši vlajku. Vojáci ve dvou zástupech pokračují podél náměstí a branou pokračují jak na Chrastavice tak k nádraží. Mají rozestupy od sebe asi 50 kroků a každý desátý má vysílačku. Takovýmto postupem obsazují i ulice města. Také již přicházejí tímto způsobem  další američtí vojáci od Havlovic. Za pěším vojskem příjíždí vojenská technika. Bouřlivé vítání jak v češtině tak angličtině nemá konce.

Těsně po příchodu osvoboditelů byl ustanoven Městský národní výbor, který navázal spojení s plukovníkem americké armády. Městký národní výbor byl nucen vyvěsit vyhlášku s určitým omezením, protože Domažlice jsou dosud v bojovém pásmu. Bylo to omezení nočního vycházení a podobně.

Domažlicemi celý den a noc postupovala americká armáda dále do vnitrozemí. Lidé označení trikolorami jim podávali koláče, buchty a vojáci si s díky brali rychlé pohoštění. Chutnalo jim i naše pivo.

Američané mezitím obsazují křižovatky s kulomety a to u obchodu Hötzl (Dubina), ulici Boženy Němcové, u kostela, Mezibranské (Branské) ulice.

Opět se ozývá hlas z věže : „Všichni občané schopní práce, na žádost amerického velitele, se mají hlásit v obecním dvoře s potřebným nářadím na odstraňování překážek, kterými Němci zatarasili cesty i ulice ve městě“.

Děti obléhají americké vojáky, aby od nich dostali balíčky s čokoládou a pro ně zatím neznámou – žvýkací gumou, ale i na svačinové balíčky.

Dojemná scéna se odehrála, když babička plačící štěstím, spíná ruce a volá : „Zaplať Vám to Pán Bůh, vojáčkové, že už jste tu“, a při tom je hladí po tvářích jako svá vnoučata. Mladí i staří lidé mají slzy v očích a ač prší celý den – nedbají na nepohodu a celý promoklí volají a vzájemně se zdraví. Užívají si příchozí svobody, tak vzácné a drahé.

Rozhlas vysílá veselé pochody a svolává hudebníky Konrádyho kapely, která prý bude vyhrávat na náměstí u Lípy Svobody.

Večer zazněl z děkanské věže symbolicky „umíráček“ nacistickému tyranství. Byl schován pověžným při rekvizici zvonů a nyní byl znovu nainstalován. To již byli všechny německé nebo dvojjazyčné nápisy odstraněny nebo zabarveny.

 

Zdroj :

Archív Domažlický dějepis, Muzeum Chodska v Domažlicích, Paměti- Alois Jindřich a Zdeněk Jindřich.

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Osvobození

 Archiv

Kalendář
<< říjen >>
<< 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Statistiky

Online: 4
Celkem: 57795
Měsíc: 7263
Den: 178